Maloobchod 2026: porovnanie Česka, Slovenska a Poľska
Augustové dáta Eurostatu ukazujú tri rôzne trhy: Poľsko na indexe 114,2, Česko pod úrovňou sto a Slovensko tesne nad ňou. Pozreli sme sa, čo z toho vyplýva pre objednávky na vianočnú sezónu a prečo poľské číslo samo osebe expanziu neospravedlní.
Obsah článku · 5 častí
Augustové indexy Eurostatu hovoria jasne: český maloobchod sa drží pod úrovňou roka 2021 (99,7), slovenský je tesne nad ňou (101,7) a poľský je zo všetkých troch najvyšší (114,2). Pre e-shop, ktorý práve objednáva zásoby a kapacitu doručenia na december, z toho vyplýva jedna vec: ani jeden z týchto trhov nerastie tak, aby ospravedlnil výrazne vyššie objednávky než vlani. A vysoké poľské číslo nie je dôvod otvárať poľskú jazykovú mutáciu, lebo Poliaci nakupujú oveľa menej cez web než Česi.
Čo hovoria augustové čísla maloobchodu v Česku a na Slovensku?
Index objemu maloobchodného predaja je prepočítaný tak, že priemer roka 2021 sa rovná sto. Ide o neočistené mesačné dáta za celý maloobchod podľa NACE G47, teda vrátane kamenných predajní, čerpacích staníc a potravín. E-commerce je v tom čísle len časť. Slovenské číslo je navyše ten istý národný index, aký zverejňuje Štatistický úrad SR, takže ho neberte ako druhý nezávislý zdroj potvrdzujúci rovnaký vývoj. A keďže ide o neočistené dáta, porovnávať sa dá len rovnaký mesiac s rovnakým mesiacom, nie august s júlom.
Sezóna vrcholí v decembri, keď index vyskočí vysoko nad úroveň priemerného mesiaca, a najslabšie sú január a február, ktoré sú hlboko pod ňou.
Objem maloobchodu: Česko, mesačne: priemerný mesiac = 100, z rokov 2021 až 2025
Zobraziť ako tabuľku
| Mesiac | Česko | Slovensko | Poľsko | Rozpätie rokov (Česko) | Priemer mesiaca (Česko) |
|---|---|---|---|---|---|
| január | 87,6 | 87,0 | 87,7 | 79,3 až 91,2 | 84,7 |
| február | 85,1 | 87,4 | 86,7 | 80,3 až 87,7 | 82,2 |
| marec | 96,2 | 100,5 | 101,5 | 92,2 až 101,8 | 93,0 |
| apríl | 94,7 | 97,0 | 99,7 | 89,9 až 98,1 | 91,5 |
| máj | 101,3 | 101,2 | 100,2 | 98,7 až 104,6 | 97,9 |
| jún | 100,8 | 102,8 | 99,4 | 97,6 až 104,2 | 97,5 |
| júl | 98,4 | 99,9 | 101,8 | 94,9 až 100,8 | 95,2 |
| august | 98,1 | 100,0 | 101,7 | 96,5 až 100,5 | 94,9 |
| september | 97,5 | 99,4 | 100,1 | 96,3 až 99,6 | 94,3 |
| október | 103,0 | 104,3 | 103,8 | 98,3 až 106,1 | 99,7 |
| november | 113,5 | 104,5 | 101,1 | 109,6 až 116,2 | 109,7 |
| december | 123,8 | 116,0 | 116,3 | 119,6 až 126,3 | 119,8 |
Z grafu vidno sezónny rytmus: každý december vystrelí nahor a v januári spadne späť. Čo z neho nevyčítame, je rozdelenie medzi online a kamennými predajňami, ani vývoj marží. Index meria objem predaja, nie zisk.
Je slovenský maloobchod v roku 2026 slabší než pred rokom?
Slovenský trh skôr stagnuje, než by padal. Hodnota tesne nad úrovňou roka 2021 znamená, že objem predaného tovaru je dnes zhruba taký, aký bol pred piatimi rokmi. Inflácia medzitým zdvihla ceny, takže rovnaký objem znamená vyššie tržby v eurách, ale nie viac predaných kusov.
Česko je na tom horšie, lebo jeho augustová úroveň sa dostala pod stovku. Podľa nás je to pre slovenského e-shopára dôležitejšie než samotný rozdiel medzi oboma krajinami. Ak plánujete českú mutáciu, nekalkulujte s tým, že vás tam ponesie rast celého trhu. Niesť vás tam môže len podiel, ktorý si vezmete od konkurencie.
Opatrnosť podporujú aj iné zdroje. Retail magazín uvádza, že internetové nákupy na Slovensku v prvom kvartáli 2025 rástli, pričom český e-commerce rástol v druhom štvrťroku 2025 zhruba dvojnásobným tempom než slovenský. Online segment teda ide hore aj vtedy, keď celkový maloobchodný index stojí. Obe čísla si neprotirečia, merajú iné veci.
Aký veľký je vianočný skok a čo z neho plánovať?
Pri plánovaní zásob je dôležitejšia veľkosť decembrového skoku než výška indexu. Mesačný rad Eurostatu ukazuje, že na všetkých troch trhoch je december najsilnejší mesiac roka a november je už len mierne nad priemerom. Skok medzi týmito dvoma mesiacmi je pritom na každom trhu iný, takže jedno pravidlo pre všetky tri mutácie nefunguje.
Prakticky to znamená, že kapacitu doručenia si objednávajte podľa minuloročného pomeru decembru k novembru vo vašom vlastnom systéme, a mesačný index použite len ako kontrolu, či sa trh nesprával inak než vy. Dopravcovia hlásia vrchol v rovnakom okne. DPD doručila od polovice novembra do konca decembra 2024 (novšie dáta nemáme) niekoľko miliónov balíkov a jej najsilnejší deň padol na stredu pred Vianocami.
Oplatí sa expandovať do Poľska kvôli indexu 114,2?
Podľa nás nie, aspoň nie na základe tohto jedného čísla. Poľský maloobchod je naozaj najvyššie zo všetkých troch trhov (114,2), lenže z obratu maloobchodu tam cez web išlo v roku 2024 len 10,06 %. V Česku to bolo v roku 2025 22,17 % a na Slovensku 14,21 %. Vysoký index teda hovorí o tom, koľko Poliaci nakupujú celkovo, nie o tom, koľko z toho nakúpia u vás online.
Poľský maloobchod predáva cez web výrazne menšiu časť obratu než český.
Podiel obratu maloobchodu z predaja cez web, séria Poľsko (% obratu), po obdobiach
Z grafu vyplýva, že poľský online podiel je dlhodobo pod českou úrovňou. Čo z neho nevyčítame, je sila lokálnych platforiem ani náklady na doručenie v Poľsku. Ukazovateľ navyše pokrýva len firmy od desať zamestnancov, takže najmenšie e-shopy v ňom nie sú.
Českú mutáciu preto považujeme za menej riskantnú voľbu, aj keď je tamojší maloobchod slabší. Jazyk, platobné zvyky aj dopravcovia sú bližšie k tomu, čo už prevádzkujete. Poľsko odporúčame odložiť dovtedy, kým nemáte vlastné čísla o dopyte: test reklamy, vyhľadávanie značky alebo pár desiatok objednávok cez marketplace.
Časté otázky
Čo presne meria index maloobchodu od Eurostatu?
Meria objem predaja v maloobchode podľa klasifikácie NACE G47, pričom priemer roka 2021 sa rovná sto. Ide o neočistené mesačné dáta za celý maloobchod vrátane kamenných predajní, potravín a čerpacích staníc. E-commerce je v ňom len časť, nie samostatné číslo.
Je český e-commerce rastúci, keď je český maloobchod pod úrovňou roka 2021?
Áno, obe tvrdenia môžu platiť naraz. Retail magazín uvádza, že český internetový predaj rástol v druhom štvrťroku 2025 zhruba dvojnásobným tempom než slovenský. Celkový maloobchodný index pritom zahŕňa aj kamenné predajne, ktoré rast online segmentu zrieďujú.
Prečo nestačí poľský index 114,2 na rozhodnutie o expanzii?
Lebo hovorí o celkovom objeme maloobchodu, nie o online dopyte. Podiel obratu z predaja cez web bol v Poľsku v roku 2024 výrazne nižší než v Česku v roku 2025. Pred expanziou potrebujete vlastné dáta o dopyte na svoju kategóriu.
Aké sú najnovšie dostupné čísla za tieto trhy?
Mesačné indexy maloobchodu sú dostupné do augusta 2026. Podiel predaja cez web je za Česko a Slovensko za rok 2025, za Poľsko zatiaľ len za rok 2024. Novšie poľské číslo v tejto štatistike ešte nie je.
Ako plánujete nakupovať tento Black Friday?
Jeden klik, hneď uvidíte, ako odpovedali ostatní. Neukladáme e-mail, IP ani nič, čím by sa dalo zistiť, kto ste.
Zdroje
- Heureka eCommerce Insider: Slovenský e-commerce rástol aj v druhom štvrťroku, Retail magazín: Internetový predaj, 25. 7. 2025
- Heureka eCommerce Insider: Prvý kvartál potvrdzuje rastový trend, Retail magazín: Internetový predaj, 5. 5. 2025
- Spoločnosť DPD má za sebou rekordný rok, prepravila takmer 20 miliónov zásielok, DPD Slovensko: novinky, 29. 1. 2025
- Eurostat, sts_trtu_m (objem predaja, NACE G47, neočistené), 2021-01 až 2026-09
- Eurostat, isoc_ec_evaln2 (E_AWSVAL, firmy od 10 zamestnancov, NACE G47), 2015 až 2025